skip to Main Content
Akciový Trh Pro Začátečníky

Akciový trh pro začátečníky

Akciový trh čili akciová burza je část kapitálového trhu, kde se obchoduje s akciemi společností. Trh s cennými papíry existuje proto, aby emitentům umožnil prodávat a investorům nakupovat akcie a zároveň zajistil společnostem zisk kapitálu.

Akcie jsou cenné papíry, které potvrzují právo vlastníka na určitý podíl v podniku. Koupili jste podíl Microsoftu a můžete s klidem všem říci, že jste se stali spolumajitelem a máte podíl na podnikání této korporace.

Fondy (ETF) jsou hotovým souborem určitých cenných papírů. Fond nakupuje akcie různých společností a vydává své univerzální akcie, vy si koupíte podíl fondu a začnete vlastnit akcie všech akcií, které tento fond má.

Tím se z pohledu investora uzavírá otázka nutnosti diverzifikace portfolia na relativně malou částku. Jdete například nakupovat akcie bank A, B, C, ale nemáte dost peněz, vezmete a koupíte fond D, který zahrnuje všechny známé banky.

akciový trh

Jak vydělat peníze na burze bez investic?

Praktické obchodní zkušenosti bez rizika pro svůj vlastní kapitál můžete získat obchodováním s demo účtem. Pomocí virtuálního demo účtu můžete obchodovat v reálných podmínkách. Většina brokerů takové účty nabízí na neomezenou dobu, takže si můžete vyvinout vlastní obchodní strategii, kterou lze později úspěšně použít na skutečném makléřském účtu.

Nejznámějšími akciovými trhy jsou NYSE (New York Stock Echange) a LSE (London Stock Exchange. Akciové trhy se řídí danými pravidly, například je předem dané, jak moc mohou jednotlivé akcie klesat nebo stoupat v rámci jednoho dne. V ČR je největším akciovým trhem Burza cenných papírů Praha (PSE – Prague Stock Exchange). Na její funkci dohlíží Česká národní banka.

Veškeré materiály umístěné na internetových stránkách slouží pouze pro informační účely a při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením odpovídajícího úsilí.

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové. Hodnota investice může růst i klesat.

Napsat komentář