skip to Main Content
Jak Začít Investovat Do Akcií

Jak začít investovat do akcií

Než začnete investovat, musíte si položit několik otázek, které vám umožní činit ta nejlepší investiční rozhodnutí. V následujícím článku se dozvíte, jak postupovat při vašem prvním nákupu akcii.

V první řadě bude třeba si ujasnit, jakým typem investora jste. Při zakládání vašeho obchodního účtu se vás váš online broker zeptá, jaké jsou vaše cíle a jaké riziko jste ochotni podstoupit. Někteří investoři se aktivně podílejí na růstu svého bohatství, jiní naopak upřednostňují pasivní přístup. Tradiční online brokeři pouze zprostředkovávají handel akcjami, kryptoměn, ETF, dluhopisů nebo burzovně obchodovatelných fondů (ETF) – od investora se tedy očekává aktivní účast. Na druhé straně existují Robo-advisory, které poskytují automatické inwestowanie w etf a kladou na investora minimální požadavky, což umožňuje pasivní investiční přístup.

Dále byste měli mít připravenou investiční strategii, od které se bude odvíjet volba investičních instrumentů a poplatky spojené s používáním obchodních platforem. Pamatujte, že vaším cílem by mělo být minimalizovat poplatky spojené s investováním.

Jak se říká, nic není zadarmo. Přestože v poslední době začalo nabízet mnoho brokerů investování do fyzických akcií či ETF zdarma, všichni zprostředkovatelé musí nějakým způsobem vydělávat peníze. Nepožaduje-li broker žádné poplatky za nákup, zpravidla zpoplatňuje vklady a výběry, nečinnost, konverzi měny a podobně. Proto byste se před založením jakéhokoli obchodního účtu měli seznámit s poplatkovou strukturou daného brokera a ujistit se, zda vyhovuje vaší investiční strategii. Výběr brokera se odráží od vašich specifických potřeb, dlouhodobý investor ocení jiné investiční instrumenty než krátkodobý investor.

Nezapomínejte na , abyste snížili investiční riziko. Budete-li investovat do mnoha různých aktiv, jedna nezdařilá investice vážně nepoškodí návratnost vašeho investičního portfolia jako celku.

Je-li řeč o diverzifikaci, největší obtíže může způsobit při investování do akcií. Pokud začínáte s malou částkou peněz, je takřka nemožné dosáhnou dobře diverzifikovaného portfolia, protože budete moci investovat jen do velmi malého množství společností.

Zde přichází na scénu výhoda fondů ETF, které obsahují mnoho akcií či jiných investic a jsou tak mnohem diverzifikovanější než jednotlivé akcie. Nákupem jediné akcie takového ETF, která může stát jen pár tisíc, investujete do celé řady investic současně a automaticky snížíte své investiční riziko.

Napsat komentář